شرکت عمران و توسعه الیگودرز

تاریخچه شرکت
شرکت عمران و توسعه اتحاد الیگودرز

از سال های دور و بخصوص همزمان با انتخاب شادروان دکتر علی‌محمد احمدی به عنوان نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی، مطالبه اهالی شهر الیگودرز و روستاهای آن بهره‌­مندی از درآمد معادن موجود در شهرستان بوده است. بالاخره با همت بزرگان و معتمدان شهرستان که به یاری شادروان دکتر احمدی شتافتند هیأت مؤسس متشکل از آن عزیزان شکل گرفت تا مقدمات تأسیس شرکتی به صورت سهامی عام پدید آید تا امکان سهیم شدن مردم در سود استخراج سنگ از معادن درخواست شده فراهم گردد.

به دنبال این تمهیدات، درخواست واگذاری محدوده های مشخصی از معادن مزبور مطرح و با پیگیری های خستگی ناپذیر نماینده مردم در مجلس و گذر از بسیاری موانع و سنگ اندازی ها که در مسیر حرکت هیأت مؤسس قرار می گرفت، بالاخره محدوده ای تقریبأ برابر با یک پنجم آنچه که از دولت وقت درخواست شده بود به شرکت سهامی عام عمران و توسعه اتحاد الیگودرز که در تاریخ 20/11/1379 در اداره ثبت شرکت های الیگودرز ثبت شده بود واگذار شد.

به دنبال فراخوان عمومی از اهالی شهرستان الیگودرز برای خرید سهام هزارتومانی شرکت و استقبال کاملأ بی نظیر مردم شهر و روستاهای پرتعداد الیگودرز، پذیره نویسی در 2 نوبت انجام شد به ترتیبی که در نوبت اول 260 هزار سهم به مردم واگذار شد و با تمدید آن تعداد سهام واگذار شده به مردم به 605 هزار سهم و تعداد سهامداران نیز به 8500 نفر رسید و شرکت نیز فعالیت خود را از ابتدای سال 1380 آغاز کرد.

با امکان نسبتأ مناسبی که برای خریداری ماشین آلات استخراج سنگ فراهم شده بود و با کمترین میزان وام دریافتی از بانک صنعت و معدن لرستان، استخراج سنگ نیز آغاز شد. اکنون 22 سال از آن تاریخ سپری شده است و در آستانه سالگرد درگذشت ناگهانی و ناباورانه روانشاد دکتر احمدی هستیم.

یادش بسیار گرامی باد که اگر عمر آن بزرگمرد به دنیا باقی بود بسیاری اندیشه های بزرگش مثل مهار گازهای فلر و هدایت آن برای صادرات و درآمد روزانه حداقل 2 میلیون دلاری (بدون کمترین هزینه ای از سوی کشورمان) و یا ایجاد و توسعه نیروگاه های بادی و آفتابی، هدیه اش به مردم ایران بود.

بی نهایت افسوس که برای پیگیری های چنین اموری در کمیسیون انرژی مجلس به بیماری کوید 19 مبتلا شد و در مدت کمتر از یک هفته، جان شوریده اش را که آکنده از عشق خدمت به مردم بود به جان آفرین تسلیم کرد. ما کارکنان مجموعه عمران و توسعه و فراوان دوستدارانش در استان و سایر نقاط کشورمان هیچ گاه یاد آن مرد یزرگ را فراموش نمی کنیم.

در ادامه به صورت خلاصه عرض می کنیم از هنگام به سودآوری رسیدن فعالیت ها، هر سال پس از برگزاری مجمع عمومی شرکت و ارایه گزارش رسیدگی حسابرسان منتخب سهامداران، پس از مشخص شدن سود قابل اختصاص به سهامداران، این امر با دقت فراوان انجام شده است.

مجموعه عمران و توسعه به سهم خود در فعالیت های عام المنفعه شهرستان شرکت داشته که به منظور پرهیز از امکان تصور خودشیفتگی از ذکر آن در این شرح عبور می کنیم. شاید در بخش های دیگر سایت رسمی شرکت که در حال به روز رسانی است به آن موارد نیز اشاره ای داشته باشیم.

در پایان ، شاید ذکر این نکته خودشیفتگی تلقی نشود که شرکت عمران و توسعه ، علی رغم بی مهری های فراوان در دوره هایی از 22 سال سپری شده و نه تمامی مدت 22 سال، هرگز ناامید نشده و با شور بیشتر به فعالیت ادامه داده است.

انجام به موقع تکالیف قانونی نیز از مهم ترین افتخارات شرکت است کما اینکه تا کنون 16 بار از سوی نهادهای مختلف شهرستان و استان و دولت های وقت به عنوان واحد نمونه و برتر شناخته شده و لوح تقدیر دریافت کرده است.

با احترام . روابط عمومی . 20 دی ماه 1402

افتخارات شرکت عمران و توسعه الیگودرز